Check Up

Sağlık Sektöründe A++ Hizmet Kalitesi

Check Up, sabah aç karınla kan ve idrar, dışkı örnekleri verilerek, çeşitli görüntüleme, ekg, akciğer filmi ,ultrasonlar v.s tetkikleri ile tamamlanan bir sağlık taraması şeklinde yapılır. Yapılan bütün tıbbi analizlerin raporları bir uzman doktor tarafından incelenir değerlendirilir ve hastalık belirtileri varsa ilgili branş hekimine sevk edilir.

Her Check-Up; içeriğinde araştırılan tetkikler sabit değildir. Temel tetkikler her yıl tekrar edilirken, girilen yaş grubuna göre özel tetkikler de eklenir. Tekrarlar ise sağlıklı kişilerde genellikle 1-3 yıl arasında yapılır.

Hiç bir check up içeriği kanser veya ani ölüm riskini %100 belirlemez. Ancak %90-95 e kadar tahmin edilebilir. Bu yüzden herşeyin normal olduğu söylenen kişilerde çok ender de olsa, ani ölüm veya kanser görülebilir. Bu rakamlar Check Up’a olan güveni sarsmamalıdır. Check Up, içeriği ve yapılan tahliller ne kadar çok ise bu riski belirleme oranı o kadar yüksektir.

Check-up sonrası kalp damar hastalıklarından kişinin önündeki 10 yıl içinde ölüm riski de tayin edilir. Ancak bu en yakın %5’e kadar indirilebilir ve kabul edilebilir bir sonuçtur. Check-up taraması sonrası yapılacak değişilikler ve önerilerle yukarıda sayılan hastalık risklerini en aza indirmek veya kesin olarak tedavi etmek mümkündür. Check-up uygulamaları her zaman bir kötü haberin araştırıldığı ve söyleneceği bir durum olarak değil,tam tersine kişinin aslında ne kadar sağlıklı ve gelecek için olumlu haberlerinin olduğu bir test olarak görülmelidir.

Check Up Ne Sıklıkta Yapılmalıdır?

Hiçbir rahatsızlığınız ya da şikayetiniz yoksa dahi yılda en az bir kez Check up yaptırmak gereklidir. Yaş, aileden geçebilecek olan hastalıklar, çalışma temponuz, çevre faktörleri, özel hayatınızda yaşayabileceğiniz sorunlar, kötü alışkanlıklarınızın sebep olabileceği bazı hastalıkların erken teşhisinde ciddi bir rol oynamaktadır. Bu sebeple laboratuvarımız ve genel sağlık kuruluşlarının ortak kanısı olarak yılda bir kez Check-up mutlaka yaptırılmalısınız.

Check Up Yaptırmanın Önemi

Check-up her insanin belirli araliklarla yaptirmasi gereken bir programdir. Üzerinde durulmayan basit sikayetlerin nedenini ögrenmede, aileden geçen genetik birtakim hastaliklarin kontrolünde, erken teshiste hekime yardimcidir. Her sey tamamen normal çiktiginda da hastaya çok yardimcidir. Çünkü elinde bir belge olarak bulunur ve hasta bir tetkik yaptirdiginda hekime karsilastirma imkani sunarak teşhisi kolaylaştırır.

Check-up taraması sonrası yapılacak değişilikler ve önerilerle hastalık risklerini en aza indirmek veya kesin olarak tedavi etmek mümkündür. Check-up uygulamaları her zaman bir kötü haberin araştırıldığı ve söyleneceği bir durum olarak değil, tam tersine kişinin aslında ne kadar sağlıklı ve gelecek için olumlu haberlerinin olduğu bir test olarak görülmelidir.

İhtiyacınız Olan A++ Check Up Hizmeti İçin