Hematoloji Testi Nedir?

Sağlık Sektöründe A++ Hizmet Kalitesi

Kanımızı oluşturan bileşenler ya da maddeler belli bir oranda bulunmaktadır. Hematoloji alanında geçmişten bu güne insanların kan değerleri üzerinde araştırmalar yapılmış, kan bileşenlerinin oranları belirlenmiş ve standart değerler oluşturulmuştur. Standart açlık süreleri bu değerlerde belirleyici rol oynamaktadır. Standart dâhilinde olan kan değerleri “Normal Değerler” olarak kabul edilir. Bu standardın altında ya da üstünde olan kan değerleri vücutta bir şeylerin ters gittiğinin habercisi olmaktadır. Bu göstergeler her zaman kesin bir tanı koymada yeterli olmasa da, belirgin fikirler vermekte ve teşhis için doğru iz üzerinde gitmeye yardımcı olmaktadır.  Bu fikirler doğrultusunda doktorlar tanıyı kesinleştirici testler yaparak hastayı aydınlatmakta ve bir an önce tedavi sürecini başlatmakta

Hematoloji Tahlilleri ve Anlamları Nelerdir?

Hematoloji tahlilleri; Hemogram (Tam Kan Sayımı), Sedimentasyon ve Koagülasyon testlerinden oluşur. Bu tahliller mikroorganizmalardan arındırılmış (steril) ortamlarda yapılmaktadır. Bireylerden tek kullanımlık enjektör yardımı ile kan alınır ve etiketlenmiş tüplere aktarılır. Bu tüpler yapılacak test çeşidine göre etiketlenir ve araştırma yapacak olan laboratuvara gönderilir. Hematoloji tahlilleri çabuk sonuç veren tahlillerdir. Sonuçlar çok kısa bir süre içerisinde kişilerin eline geçer.
Kan örneklerinin aç karnına ve sabah saatlerinde alınması en uygunudur. Tok karnına alınan kanın değerleri yüksek görünecektir ve doktorun teşhisinde yanıltıcı olacaktır. Kan değerlerini etkileyecek kürlerin yakın zamanlarda kullanılmamış olması da sonuçların netliği açısından önemlidir.  

Hematoloji Testi Yaptırmak İstiyorsanız